نویسنده : تورساز

انواع ویزا و هر آنچه که باید درباره ویزا بدانید همه چیز درباره انواع ویزا روادید یا به عبارت دیگر مجوزی برای اقامت موقت افراد در یک کشور است. با توجه به هدف مسافران از سفر، ویزا می‌تواند شرایط و محدودیت‌های متفاوتی داشته باشد. در برخی از کشورها، مانند ترکیه، می تواند بدون ویزا برای مدتی حضور داشته باشند. اما به طور معمول و برای سفر به بیشتر کشورهای جهان، دریافت ویزا یکی از مهم ترین اقدامات پیش از سفر است. اما یکی از سوالاتی که برای مسافران به وجود می‌آید این است که ویزا چند نوع دارد و بهتر است که کدام یک از انواع ویزا را دریافت کرد؟ اگر شما هم قصد سفر به یک کشور خارجی را دارید و می خواهید که درباره انواع ویزا و شرایط آن اطلاعات بیشتری کسب کنید. ویزای ورود ویزای ورود یا ویزای Entry یکی از انواع ویزا در کشورهای مختلف است. زمانی که افراد بخواهند به مدت کوتاه برای انجام کارهایی مانند عقد قرارداد بین شرکت‌های مختلف، انجام فعالیت‌های فرهنگی، انجام کاری برای کوتاه مدت یا پیگیری کارهای فارغ التحصیلی به یک کشور وارد شوند، ویزای ورود به آن‌ها داده می‌شود. ویزای ورود به ویزای توریستی تفاوت داشته و تمامی افراد نمی‌توانند این ویزا را دریافت کنند. افرادی می‌‌توانند این نوع از انواع ویزا را دریافت کنند به شرح زیر است: •افرادی که در زمینه خدمات فرهنگی و تربیتی کار می‌کنند •افرادی که برای انتقال محموله های مختلف یا افراد دیگر به کشورهای دیگر سفر می‌کنند •تیم‌های هنر، ورزشی، سیاسی و مذهبی •کارمندان شرکت‌هایی که با کشور مقصد رابطه کاری دارند.


جهت رزرو وقت سفارت و اطلاعات لازم با شماره زیر ارتباط بگیرید.

 02188509602

 02188509701 

 09032583937


ویزای زیارتی


 یکی از انواع ویزا است که بیشتر در کشورهای مسلمان رواج دارد. به طور معمول در مناسبت‌های مذهبی مانند عید قربان یا محرم دریافت این ویزا بین کشورهای عربی و ایران رایج‌تر می شود. برای دریافت این نوع از ویزا، افراد باید بلیط خود را برای بازدید از مکان زیارتی تهیه کرده و سپس برای دریافت ویزا درخواست بدهند. در ایران ویزای زیارتی تنها به مسافران مسلمان ارائه شده و پیروان سایر ادیان امکان دریافت این ویزا را ندارند. درست مانند ویزای توریستی، افرادی که ویزای زیارتی دریافت کرده‌اند هم حق کار یا تحصیل در کشور مقصد را نخواهند داشت. خرید بلیط هواپیما برای کشورهای بدون نیاز به ویزا


 ویزای دیپلماتیک ویزای دیپلماتیک به افرادی ارائه می‌شود که برای مراسم‌های رسمی و دولتی و جلسات مربوط به سران دولت به یک کشور دیگر می‌روند. حتی با وجود دریافت نامه رسمی از کشور مقصد برای سران کشور مبدا، بازهم دریافت ویزای دیپلماتیک ضروری است. ویزای دیپلماتیک تنها به افرادی ارائه می‌شود که پاسپورت دیپلمات داشته باشند. پاسپورت دیپلمات نوعی پاسپورت است که تنها به سران یک کشور داده می‌شود و با ارائه آن، آن‌ها می توانند ویزای دیپلمات برای کشور مقصد خود را دریافت کنند. ویزای توریستی 


 ویزای توریستی همان ویزایی است که به مسافران و گردشگران برای اقامت موقت در کشور مقصد داده می شود. مدت زمان ویزای توریستی هر کشور متفاوت بوده انواع مختلف خود را دارد. انواع ویزای توریستی در کشورهای مختلف، به سیاست‌های مختلف آن کشور بستگی خواهد داشت. به طور مثال در برخی از کشورها ویزای توریستی تنها ۱۰ روز اعتبار داشته، در حالی که اعتبار این نوع از انواع ویزا در برخی کشورهای دیگر به ۱۸۰ روز هم می‌رسد. برای کسب اطلاعات دقیق تر باید شرایط دریافت ویزای توریستی در کشور مورد نظر خود را جست و جو کنید. توریست‌ها و گردشگرانی که ویزای توریستی را دریافت کرده و به کشور مقصد سفر کرده‌اند، اجازه کار یا تحصیل در این کشور را ندارند.

 ویزای تحصیلی

 ویزای تحصیلی معمولا برای دانشجویان صادر شده و خود انواع مختلفی دارد. افرادی که قصد ادامه تحصیل در یک کشور خارجی را دارند، می‌توانند شرایط تحصیل در آن کشور را بررسی کرده و پس از دریافت نامه قبولی از دانشگاه یا موسسه آموزشی، برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. مدت اعتبار ویزای تحصیلی به فاکتورهای بسیاری بستگی داشته که مهم ترین آن‌ها شرایط کشور مقصد و مقطع تحصیلی متقاضی است. برای صدور ویزای تحصیلی بیشتر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی، نامه قبولی در یک مدرسه یا دانشگاه معتبر در آن کشور ضروری است. سایر مدارک و شرایط به مقطع تحصیلی و کشور مورد نظر متقاضی بستگی خواهد داشت.


 ویزای کاری


 در واقع ویزای کاری به دو دسته ویزای کار موقت و ویزای کار بلند مدت تقسیم می‌شود. ویزای کار موقت معمولا به افرادی ارائه می‌شود که برای مدتی کوتاه با یک شرکت در کشور مقصد قرارداد دارند. برای دریافت ویزای کار در یک کشور، باید حتما دعوتنامه از کارفرمای بومی آن کشور ارائه شود. این ویزای کشورهای مختلف هم مانند سایر ویزاها شرایط مختلفی دارند. اما این ویزا اکثرا به نیروهای کاری متخصص و استعدادهای درخشان ارائه می‌شود. در برخی از کشورها ویزای جست و جوی کار هم به افراد داده می شود. با دریافت این ویزا، افراد مدتی کوتاه، معمولا کمتر از یک سال، فرصت دارند تا در کشور مقصد حضور داشته و کار پیدا کنند. 


 ویزای ترانزیت


 ویزای ترانزیت به افرادی داده می‌شود که باید برای مقصد بعدی خود در یک کشور از هواپیما پیاده شوند. بسیاری از کشورها پرواز مستقیم به یک دیگر نداشته و مسافران برای رسیدن به مقصد خود باید ابتدا در یک کشور واسطه پیاده شده و سوار یک هواپیمای دیگر به مقصد کشور مورد نظر خود شود. دریافت این نوع از انواع ویزا ساده بوده و هنگام ورود به مسافران ارائه می‌شود. اما مسافران حق خروج از فرودگاه را نخواهند داشت. به بیان دیگر، برای انتظار در فرودگاه هم مسافران به یکی از انواع ویزا نیاز خواهند داشت.


 ویزای مدیا


 ویزای مدیا به بازیگران، کارگردان‌ها و سایر عوامل ساخت یک اثر سینمایی یا تلوزیونی ارائه می‌شود. افرادی که قصد ساخت یک فیلم در کشور دیگر برای طولانی مدت را داشته باشند، باید ویزای مدیا برای تمامی عوامل و تیم خود دریافت کنند. این ویزا همچنین برای افرادی که با یک استودیو فیلم سازی در کشور مقصد قرارداد بسته باشند صادر می‌شود. دریافت این نوع از انواع ویزا زمان بر بوده و باید حتما تمامی عوامل ساخت فیلم به کشور مقصد معرفی شده و پروژه ساخت فیلم بررسی شود. شرایط هر کشور برای صدور این ویزا متفاوت است.


 ویزای سرمایه گذاری ویزای سرمایه گذاری به افرادی ارائه می‌شود که در کشور مقصد سرمایه گذاری کرده یا یک کسب و کار راه اندازی کرده باشند. بیشتر کشورها، از جمله کشورهای اروپایی و استرالیایی، برای افرادی که در کشورشان یک کسب و کار جدید یا یک استارتاپ راه اندازی کنند ارزش بالایی قائل هستند. همین امر باعث می شود که سرمایه داران در این کشورها سرمایه گذاری کرده و این نوع از انواع ویزا را دریافت کنند. در کشورهایی مانند استرالیا، ویزای سرمایه گذاری در نهایت منجر به اخذ اقامت دائم و شهروندی این کشور می‌شود. شرایط و حداقل سرمایه مورد نیاز برای دریافت این ویزا در کشورهای مختلف متفاوت است ویزای درمانی


 ویزای درمانی به بیمارانی ارائه می شود که تنها در کشور مقصد درمان خواهند شد. در صورتی که کشور مادری متقاضی علم یا تجهیزات پزشکی کافی برای درمان بیماری او را نداشته باشد، کشور مقصد با ارائه یک ویزای درمانی به فرد اجازه می‌دهد که تا پایان درمان خود در این کشور اقامت داشته باشد. ویزای درمانی تنها برای بیماری‌های صعب العلاج و در شرایط خاصی صادر می‌شود. بیماری‌های معمولی که در بیشتر کشورها قابل درمان هستند شامل این ویزا نمی‎شوند. بیشتر کشورهای اروپایی، استرالیا و آمریکا این نوع از انواع ویزا را ارائه می‌دهند. داشتن تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های درمان یکی از شرایط اصلی این نوع از ویزا است.


 ویزای ازدواج


 ویزای ازدواج یکی از انواع ویزا است و به افرادی ارائه می‌شود که با یک فرد از شهروندان کشور مقصد ازدواج کرده باشند. دریافت ویزای ازدواج در بیشتر شرایط بسیار ساده بوده و با ارائه مدارک ازدواج صادر می‌شود. امکان دریافت اقامت دائم با ویزای ازدواج وجود دارد. اما به دلیل سواستفاده بسیاری از افراد از این نوع از انواع ویزا، دریافت اقامت دائم در بیشتر کشورها پس از گذشت ۳ الی ۵ سال از ازدواج و زندگی مشترک به افراد ارائه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر باید حتما شرایط کشور مقصد بررسی شود.


ویزای فرودگاهی


 ویزای به محض ورود یکی از انواع ویزاها، ویزای به محض ورود است که با نام ویزای فرودگاهی هم شناخته می‌شود. ویزای به محض ورود در برخی از کشورها وجود داشته و شرایطی مانند شرایط ویزای توریستی دارد. این ویزا در فرودگاه و پس از پیاده شدن از هواپیما به مسافران ارائه می‌شود، اما باید دقت داشته باشید که این ویزا با ویزای ترانزیت تفاوت دارد. چرا که پس از دریافت این نوع ویزا، مسافران می‌توانند برای مدتی مشخص در کشور مقصد حضور داشته باشند. به چه افرادی ویزا تعلق نمی‌گیرد؟ کشورهای مختلف شرایط متفاوتی برای صادر کردن ویزا دارند. به طور معمول افرادی که بیماری‌های خطرناک و مسری دارند نمی‌توانند هیچ کدام از انواع ویزا، حتی ویزای درمانی را دریافت کنند.

 همچنین برای صدور تمامی انواع ویزا، سابقه کیفری افراد بررسی می‌شود. افرادی که سابقه جزایی سنگینی داشته باشند اجازه ورود به بسیاری از کشورها را نخواهند داشت. همچنین افرادی که در گذشته از یک کشور بیرون شده‌اند و اجازه ورود مجدد به این کشور را ندارند، به هیچ عنوان نمی‌توانند هیچ یک از انواع ویزا را دریافت کنند. کلام آخر درباره انواع ویزا در این مطلب با برخی از رایج‌ترین انواع ویزا آشنا شدیم. در نظر داشته باشید که هر کدام از این ویزاها زیرشاخه‌های مربوط به خود را داشته و خود آن‌ها هم به انواع دیگری تقسیم می‌شوند. شرایط دریافت و مدارک لازم برای صدور این ویزاها بیشتر به کشور مقصد بستگی دارد. اما داشتن پاسپورت معتبر برای دریافت تمامی انواع ویزا یکی از شرایط اصلی است. در صورتی که قصد سفر به کشور خاصی را داشته باشید، می‌توانید با توجه به هدف خود از سفر، بهترین نوع ویزا را انتخاب کرده و سپس شرایط دریافت آن را با توجه به کشور مقصد مطالعه کنید.


 سوالات متداول درباره انواع ویزا تفاوت ویزای فرودگاهی با ویزای ترانزیت چیست؟


 

مسافران با دریافت ویزای فرودگاهی می‌توانند درست مانند ویزای توریستی مدتی را در کشور مقصد سپری کنند. اما با دریافت ویزای ترانزیت، مسافران حق خروج از فرودگاه را نخواهند داشت. ویزای درمانی چه شرایطی دارد؟ برای دریافت ویزای درمانی، متقاضی باید حتما یک بیماری صعب العلاج داشته باشد که درمان آن در کشور خود غیر ممکن است اما کشور مقصد تجهیزات و علم کافی برای درمان این بیماری را دارد. امکان دریافت اقامت دائم با ویزای ازدواج وجود دارد؟ افراد می توانند پس از مدت ۳ الی ۵ سال و تحت شرایط خاصی که برای هر کشور متفاوت است، با استفاده از ویزای ازدواج خود اقامت دائم کشور مقصد را دریافت کنند.


. رزرو هتل در سراسر دنیا دارای مجوزهای رسمی از میراث فرهنگی و گردشگری 

 سازمان هواپیمایی کشوری فروش بلیط سیستمی و چارتری کلیه خطوط

 و اخذ ویزا و وقت سفارت شماره تماس: 

 02188509602

 02188509701

 09032583937